THE FACT ABOUT BADANIE OCT THAT NO ONE IS SUGGESTING

The Fact About Badanie oct That No One Is Suggesting

The Fact About Badanie oct That No One Is Suggesting

Blog Article

Badanie OCT plamki żółtej jest więc istotnym elementem złożonej diagnostyki oczu. Kierowani są na nie często pacjenci z podejrzeniem AMD – zwyrodnienia plamki żółtej oka, z reguły wynikającego z podeszłego wieku.

Tomografia OCT opiera się na analizie współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki – w tym celu korzysta z mocno spójnej (koherentnej) wiązki światła o długości fali bliskiej falom podczerwonym.

Zastanawiasz się, czy badanie OCT jest na NFZ? Tak, istnieje taka możliwość. Aby wykonać tomografię dna oka w ramach refundacji Narodowego Funduszu zdrowia, musisz mieć skierowanie od specjalisty, a następnie udać się do placówki, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Dzięki badaniu SOCT można szczegółowo ocenić strukturę siatkówki, nerwu wzrokowego, tylną część ciała szklistego, kąt przesączania oraz rogówkę.

Samodzielna interpretacja nigdy nie jest wskazana i zawsze należy pozostawić ją lekarzowi kierującemu na badanie.

Age-similar Macular Degeneration, czyli zwyrodnienie plamki żółtej) czy retinopatii cukrzycowej jest bardzo ważne. Badaniu mogą się poddawać również kobiety w ciąży – nie powoduje ono żadnych efektów ubocznych. Nie ma zasadniczych przeciwwskazań do jego wykonania. Nie ma również potrzeby kwalifikacji przez lekarza rodzinnego.

Po upływie tego czasu można przystąpić do badania, które trwa od kilku do kilkunastu minut. Badanie OCT trwa więc stosunkowo krótko i nie wymaga skomplikowanych zabiegów.

Za sprawą tak skutecznej diagnostyki okulista może już na bardzo wczesnej fazie dostrzec rozwijającą się chorobę i zastosować leczenie, które ją powstrzyma. Dzięki temu unikniesz ryzyka nawet całkowitej utraty wzroku. Warto wykorzystywać OCT, aby sprawdzić, czy w siatkówce oka dochodzi do zmian cukrzycowych, nowotworu czy niezwykle groźnej dla wzroku – jaskry.

OCT oka stało się standardem opieki w ocenie i leczeniu większości schorzeń siatkówki. OCT oka wykorzystuje promienie światła do pomiaru grubości siatkówki. W tym badaniu nie stosuje się promieniowania ani promieni rentgenowskich, badanie OCT nie boli i nie jest niewygodne.

OCT pozwala monitorować stan rogówki, jest więc przeprowadzane u Pacjentów, którzy planują poddać się zabiegowi laserowemu. Warto dodać, że badanie to powinno być regularnie wykonywane u osób z nadciśnieniem tętniczym i wysoką krótkowzrocznością.

Możesz zostać skierowany na badanie OCT z różnych powodów: np. w celu monitorowania postępu choroby, weryfikacji lub odrzucenia podejrzenia obrzęku siatkówki. Porównuje się też wyniki OCT z innymi wynikami w celu określenia skuteczności obecnego schematu leczenia.

Badanie OCT oka służy przede wszystkim do diagnostyki chorób siatkówki i nerwu wzrokowego. Wykorzystywane jest także do planowania i monitorowania submitępu leczenia, a także do kontroli stanu oka u pacjentów z genetycznie uwarunkowanymi chorobami oczu.

Samodzielna interpretacja wyników badania OCT nie jest wskazana – rzetelnej analizy może dokonać jedynie specjalista. Lekarz może ocenić grubość siatkówki i to, czy jej warstwy zbudowane są prawidłowo.

Badanie OCT nerwu wzrokowego to badanie, które pozwala ocenić grubość włókien nerwu wzrokowego. Najczęściej jest wykonywane, gdy okulista chce potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie jaskry, czyli przewlekłego uszkodzenia nerwu wzrokowego związanego najczęściej z podwyższonym ciśnieniem na dnie oka. W standardowym badaniu okulistycznym lekarz ocenia budowę more info nerwu wzrokowego. Jeśli obraz nerwu wzrokowego wskazuje na możliwość rozwoju jaskry, okulista skieruje pacjenta na badanie OCT tarczy nerwu wzrokowego (badanie to najczęściej wykonuje się w połączeniu z badaniem pola widzenia).

Report this page